Íránská měna se hroutí, režim nasadil proti demonstracím v Teheránu milice basídž
05.10.2012 17:21
Íránský šíitský islámský režim dnes vyslal do centrálních čtvrtí hlavního města oddíly „lidové domobrany“, které mají „přesvědčováním“ ukončit protesty a „zajistit, aby zůstaly otevřené obchody.“
Včera došlo v Teheránu k masovým protestům kvůli prudkému poklesu kursu íránské měny vůči měnám světovým. V centrální části města, kde se nacházejí směnárny a prodejny zlata došlo k tvrdým střetům protestujících s policií.

Kurs íránské měny tento rok setrvale klesá vůči všem hlavním světovým měnám a tento pokles má v posledních dnech povahu volného pádu. Íránská vláda prodává americký dolar za oficiální kurs 12.500 riálů, avšak jen v omezeném množství. Počátkem tohoto roku byl neoficiální kurs rijálu jen o něco vyšší, než kurs oficiální. V září se již pohyboval okolo 24.000 rijálů. Za poslední týden se však na volném – neoficiálním – trhu takřka zdvojnásobil až na 40.000 rijálů.
Íránci přitom za cizí měny nakupují zboží z dovozu, ale zejména se nákupem cizích měn brání proti vysoké inflaci v Islámské republice.
Většina odborníků má za to, že za pádem íránského riálu stojí ekonomické sankce, které byly vůči Islámské republice přijaty s ohledem na její neochotu podrobit dohledu jaderný program, o němž panují obavy, že nemá jen civilní, ale i vojenské směřování.
Za aktuální prudkým propadem stojí vládní oznámení, že bude nově dovozcům nabízet oficiální směnný kurs jen u velmi omezeného množství zboží (maso, obilí, léčiva) a zbytek bude vykupovat za kurs neoficiální. Vláda si od tohoto kroku slibovala liberalizaci měnového trhu, vytlačení překupníků s měnou a stabilizaci riálu. Její rozhodnutí však vyvolalo paniku a vedlo k opaku.
V Íránu prudce rostou ceny – za poslední měsíc podle některých propočtů až o 70 % – a podle některým zahraničních analytiků země směřuje k hyperinflaci.