EKONOMOVÉ: KYPR V PODSTATĚ UŽ EURO OPUSTIL

26.03.2013 20:37

 

Ekonom Tyler Cowen se na svém blogu podílí o určité myšlenky o Kyperské dohodě a jeden řádek se ukazuje být dramaticky důležitý:
 
Bude tu muset být tuhá kapitálová kontrola. Jaká tedy bude cena kyperského eura relativně k německému euru? 50%? Říkám, že Kypr takto opouští euro, ale udržuje to slovo „euro“, aby si zachránil tvář.
 
Jinými slovy, protože Kypr plánuje uvalit omezení na pohyb peněz ze země, nemá euro v kyperské bance cenu eura v německé bance.
 
Ed Conway, velký ekonomický reportér Sky News, v podstatě má na svém blogovém článku, který vystavil včera, stejné myšlenky, jako máme o Kypru my:
 
Pokud se na místě zavede řádně kapitálová kontrola, tak je to konec tohoto monetárního systému, jak ho známe – přinejmenším pravděpodobnost jejího zavedení na Kypru během tohoto. Pak bude euro na Kypru mít okamžitě významně nižší hodnotu než euro v Německu nebo třeba i v Řecku. Nebo řekneme-li to méně ekonomicky, ale výrazně výhružněji, představte si tohle: existuje jedno dost fundamentální pravidlo v ekonomické politice, národní státy si musí vybrat z následujícího, ale nemohou mít všechno najednou: z nezávislé monetární politiky (jinými slovy stanovovat svoji vlastní úrokovou sazbu), z pevné úrokové sazby a z volného pohybu kapitálu. Ekonomové to nazývají „nemožná trinity“ čili trilema, protože nikdy nemůžete mít všechny tři v jednom okamžiku. Pokud Kypr opustí volný pohyb kapitálu, je příštím logickým krokem mít i svou vlastní nezávislou monetární politiku, jinými slovy opustit jednotnou měnu.
 
I mozkový trust Open Europe říká to samé:
 
Nakonec nebudou peníze mezi Kyprem a zbytkem Eurozóny už zaměnitelné a v tomto okamžiku je pak těžké tvrdit, že euro na Kypru má stejnou cenu jako euro jinde. Skutečný problém může však být nikoliv v tom zavést kontrolu, nýbrž ji odstranit – Island má pořád kapitálovou kontrolu v platnosti pět let po jejím zavedení (a to i přes tu výhodu, že si zdevalvoval měnu).